Lucjan Rydels poetische und journalistische Arbeiten während des Ersten Weltkriegs
Main Article Content
Abstrakt
Niniejszy tekst przedstawia wojenny dorobek Lucjana Rydla. Jego wojenne wiersze (m.in. Przed krucyfiksem wawelskim, W kaplicy Zygmuntowskiej, O wierzbo polska, Prometeusz) interpretowane są w kontekście poezji legionowej pióra Henryka Zbierzchowskiego, Tadeusza Szantrocha, Stanisława Stwory, Józefa Andrzeja Teslara. Wkład Lucjana Rydla w wydawany w czasie wojny „Ilustrowany Tygodnik Polski” nie ograniczył się tylko do tych kilku wierszy, ale objął także liczne teksty prozatorskie, w których autor zajął dużo wyraźniejsze stanowisko ideowe niż w swojej poezji. Już od samego początku swojej pracy
Downloads
Article Details
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
POLITYKA PRAW AUTORSKICH
Wydawca „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Historicolitteraria” jest upoważniony do korzystania oraz do rozpowszechniana wszystkich opublikowanych w czasopiśmie materiałów na podstawie umowy licencji niewyłącznej, zawartej uprzednio na czas nieoznaczony każdorazowo z autorem/ką konkretnego utworu na określonych w tamtejszej umowie polach eksploatacji.
POLITYKA OTWARTEGO DOSTĘPU
„Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Historicolitteraria” to czasopismo o otwartym dostępie, a cała jego zawartość jest dostępna bezpłatnie dla użytkowników i instytucji na zasadach licencji niewyłącznej CreativeCommons (CC BY-NC-ND 4.0). Użytkownicy/ki mogą czytać, pobierać, wykonywać kopie, rozpowszechniać, drukować, wyszukiwać lub linkować do pełnych tekstów artykułów w tym czasopiśmie bez uprzedniej zgody wydawcy lub autora/ki pod warunkiem podania źródła dostępu i autorstwa danej publikacji. Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI (http://www.soros.org/openaccess).
Bibliografia
Dla ciebie Polsko!. Zbiór poezji Polsce i bojom o nią poświęconych, Piotrków 1915.
Dużyk J., Droga do Bronowic. Opowieść o Lucjanie Rydlu, Warszawa 1968.
Kloch Z., Poezja pierwszej wojny. Tradycja i konwencje, Wrocław – Warszawa 1986.
Maciejewska I., Inter arma. Okolicznościowa poezja polska okresu I wojny światowej, „Odra” 1696, Nr. 4.
Milewska W., Ziętara M., Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy 1914–1918, Kraków 1999.
Polska pieśń wojenna. Antologia poezji polskiej z roku wielkiej wojny, Lwów 1916.
Romanowski A., „Przed złotym czasem”. Szkice o poezji i pieśni patriotyczno-wojennej lat 1908–1918, Kraków 1990.